Niewłaściwe wyosiowanie wałów jest przyczyną większości problemów z działaniem maszyn. Mówi się nawet, że błędnie wyosiowany wał może być powodem około 50% wszystkich awarii. Dzieje się to między innymi dlatego, że rozosiowanie powoduje znaczne obciążenie wałów w efekcie reakcji na siły powstające wewnątrz sprzęgła.

Symptomy świadczące o niewłaściwym osiowaniu mogą objawiać się w różnej formie dlatego też sprawdzenie maszyn pod kątem prawidłowej pracy osi powinno być przeprowadzane w czasie każdego przeglądu, bowiem już wtedy mogą do nas docierać sygnały świadczące o braku osiowości:

  • podwyższony poziom drgań,
  • podwyższona temperatura pracy łożysk bądź  ich przedwczesne uszkodzenie,
  • wytarcia uszczelnień,
  • uszkodzenia sprzęgieł bądź ich przedwczesna awaria,
  • wzrost mimośrodowości wirników,
  • przedwczesna awaria uszczelnień,
  • pogorszenie sprawności niektórych maszyn w efekcie powiększania się luzów,
  • podwyższone zużycie energii elektrycznej.

Specjaliści zauważyli związek pomiędzy rozosiowaniem promieniowym a trwałością uszczelnień, że im większe rozcentrowanie promieniowe, tym krótsza jest trwałość uszczelki. Zatem dzięki prawidłowej osi wałów częstotliwość napraw uszczelnień zmniejsza się o ok. 65%.

Proces osiowania wałów naznaczony jest wieloma wyzwaniami bowiem w wielu fabrykach nadal znajdują zastosowanie przyrządy zegarowe. Wielu fachowców zwraca uwagę na ich  niską dokładność, a dodatkowymi problemami podczas diagnostyki mogą być zakleszczenie albo skok wskazówki. Niejednokrotnie zdarza się również, że niewielka niedokładność jest niezauważana. Często wynika ona z luzu w połączeniu mechanicznym zegara.

 W REM precyzję pomiarów zapewniamy dzięki  laserowemu osiowanie wałów rem-elblag.pl/produkt/85398

Innymi wyzwaniami, które towarzyszą procesowi osiowania są aspekty związane z posadowieniem aplikacji, a dokładnie z płaskością pod wszystkimi podporami maszyny. W tym przypadku należy pamiętać o wyeliminowaniu „miękkiej stopy”, która pojawia się nawet w nowych konstrukcjach. Należy też zadbać o jakość i ilość używanych podkładek (wyrzucać pogięte, zardzewiałe podkładki, a w przypadku nowych nie stosować więcej niż trzy by nie stworzyć efektu sprężyny).

Osiowanie to złożona operacja, wymagająca wiedzy, doświadczenia i precyzji. Aby została ono przeprowadzane w sposób wyczerpujący warto podjąć współpracę z wykwalifikowanym zespołem zapewniając sobie spokój, maksymalizację żywotności aplikacji  i bezpieczeństwo eksploatacyjne.

rem-elblag.pl/serwis

 serwis@rem.elblag.pl

+48 695 330 342

+48 55 619 52 31


Odwiedzaj nas i bądz na bieżąco!
www.facebook.com/elblagrem
www.linkedin.com/company/rem-elbląg

 
Co tydzień „rozpracowujemy” zagadnienia branżowe, a co jakiś czas wysyłamy promocje do grupy osób, które tak jak my chcą być na bieżąco. Zapisz się już dziś!
Rozwijaj się razem z nami!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez REM Elbląg Sp. z o.o. w celach marketingowych. Mam prawo dostępu do moich danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych zgodnie z obowiązującym prawem. Administratorem danych jest REM Elbląg Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 106A.
Logo REM

REM Elbląg Sp. z o.o.

82-300 Elbląg,

ul. Grunwaldzka 106A

Copyright © 2021 Rem Elbląg Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie: ITCENTER

Umów się na serwis

Napisz do nas

CENY

Pamiętaj
Nasz sklep kierujemy przede wszystkim do klientów biznesowych, dlatego po zarejestrowaniu otrzymasz dostęp do cen hurtowych

ZAREJESTRUJ SIĘ ŻEBY POZNAĆ CENY!

Zaloguj się już dziś