Nowoczesne środki smarne i płyny hydrauliczne znacząco różnią się składem od tych stosowanych nawet kilka lat temu. Producentów maszyn i urządzeń zobowiązują obecnie wyższe standardy wydajności, wymagające stosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, które umożliwiają pracę przy znacznych obciążeniach. W efekcie, rosną wymagania dotyczące używanych środków smarnych. Duże znaczenie odgrywa tu m.in. dodawanie środków uszlachetniających o czym więcej przeczytasz tutaj: rem-elblag.pl/dodatki-uszlachetniajace-do-smarow-i-olejow .

Ale to nie wszystko. Różnorodność smarowanych maszyn wymaga stosowania różnych środków smarnych. Dostosowanie używanego oleju do konkretnego zastosowania jest obecnie niezbędne. Nie można sobie pozwolić na uproszczenia w dostawie środków smarnych kosztem ich dokładnego dopasowania do konkretnego zastosowania. Przykładowo, w przypadku sprzęgieł hydrokinetycznych i bezstopniowych przekładni przemysłowych, konieczne jest uwzględnienie faktu, że stosowane w nich oleje powinny mieć nie tylko typowe właściwości przekładniowe, ale także dobre właściwości myjące. Powinny być również kompatybilne z używanymi w danym sprzęgle elastomerami uszczelniającymi.

Czy opłaca się przeprowadzać proces regeneracji?
Zdaniem osób specjalizujących się w doradztwie i konsultacjach dotyczących środków smarowych, błędem jest zadawanie pytania "kiedy należy przefiltrować olej, a kiedy go wymienić?". To pytanie dotyczy "leczenia" problemu, a nie jego zapobiegania. Niestety, według powszechnej opinii aż 99% użytkowników skupia się na leczeniu, zamiast na profilaktyce.
Częste są sytuacje, w których olej po prostu nie nadaje się do regeneracji, gdyż zaszły już w nim nieodwracalne reakcje chemiczne. Zatem zanim podejmiemy decyzję o regeneracji oleju, warto przeprowadzić analizy jego stanu, które pokażą, czy przywrócenie właściwości eksploatacyjnych jest możliwe. Po przeprowadzeniu regeneracji konieczne jest również ponowne zbadanie oleju, aby ocenić osiągnięty efekt. Warto zaznaczyć, że samo wymienienie oleju w maszynie nie rozwiązuje problemów z działaniem układu hydraulicznego.

Oczyszczanie oleju
W dążeniu do wydłużenia życia użytkowego olejów istotne jest pamiętanie, że nowoczesne środki smarne są trudne do pełnej "regeneracji" w prosty sposób. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących usługi związane z oczyszczaniem olejów przemysłowych. Istnieje także możliwość skorzystania z wyspecjalizowanych urządzeń dedykowanych do tego celu.

Program smarowania
W zakładzie produkcyjnym najefektywniejsze rezultaty przynosi starannie zaplanowany program smarowania. Proces ten obejmuje identyfikację potrzeb, selekcję oraz właściwy sposób aplikacji środków smarnych, a także analizę olejów i płynów eksploatacyjnych. Warto uwzględnić identyfikację sprzętu i komponentów, które wymagają smarowania, w tym ich lokalizację, model, numer seryjny, funkcje, dane producenta, instrukcje obsługi oraz ograniczenia. Zebranie dokładnych danych dotyczących każdego elementu urządzenia (jak silniki napędowe, koła zębate, sprzęgła i łożyska) jest kluczowe.
Samo posiadanie spisanych zaleceń dla każdej maszyny stanowi podstawę do unikania wielu potencjalnych błędów. Następnym krokiem jest opracowanie harmonogramów smarowania, obejmujących częstotliwość, ilość stosowanego środka smarującego oraz plan pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Warto również określić procedury inspekcji urządzeń i ich komponentów, w celu oceny ewentualnych wycieków, nadmiernego hałasu, wysokiej temperatury, wibracji i innych.
Taką kompleksową usługę dostarcza REM. Od zaprojektowania systemu smarowania, poprzez dobór odpowiednich środków smarnych, a na serwisach kończąc.
Więcej przeczytasz tutaj: rem-elblag.pl/uklady-centralnego-smarowania

Aby zapewnić efektywne funkcjonowanie i długą żywotność maszyn i urządzeń, kluczowe jest odpowiednie przeprowadzanie remontów oraz  ich prawidłowy montaż. Konieczne jest także utrzymanie czystości w układach olejowych i stosowanie właściwych środków smarnych. Ważne jest utrzymanie czystości zarówno na smarowanych elementach, jak i w samym środku smarnym. Dodatkowo, preferowane jest utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury oleju i smarowanych komponentów, o ile jest to możliwe. Niezmiernie istotne jest, aby olej smarujący był suchy, bez obecności wody. Zanieczyszczenie wodą skutkuje spadkiem lepkości, ograniczeniem możliwości filtracji, obniżeniem właściwości smarnych oraz przyspiesza procesy korozji i rozwój bakterii, co skraca żywotność zarówno maszyn, jak i samego oleju.

 
 biuro@rem.elblag.pl
 ️ +48 55 619 52 31
 
Odwiedzaj nas i bądź na bieżąco!
www.facebook.com/elblagrem
www.linkedin.com/elblagrem
 
 
 
 
Co tydzień „rozpracowujemy” zagadnienia branżowe, a co jakiś czas wysyłamy promocje do grupy osób, które tak jak my chcą być na bieżąco. Zapisz się już dziś!
Rozwijaj się razem z nami!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez REM Elbląg Sp. z o.o. w celach marketingowych. Mam prawo dostępu do moich danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych zgodnie z obowiązującym prawem. Administratorem danych jest REM Elbląg Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 106A.

REM Elbląg Sp. z o.o.

82-300 Elbląg,

ul. Grunwaldzka 106A

Copyright © 2021 Rem Elbląg Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie: ITCENTER

Umów się na serwis

Napisz do nas

CENY

Pamiętaj
Nasz sklep kierujemy przede wszystkim do klientów biznesowych, dlatego po zarejestrowaniu otrzymasz dostęp do cen hurtowych

ZAREJESTRUJ SIĘ ŻEBY POZNAĆ CENY!

Zaloguj się już dziś