Klejenie to coraz częściej stosowana metoda łączenia różnych elementów. To efektywna metoda uzyskiwania połączeń o dużej wytrzymałości i odporności na działania czynników zewnętrznych. Ciągły postęp technologiczny pozwala  na łączenie coraz różniejszych materiałów przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości. Osiągnął on poziom, w którym kleje przemysłowe często przywierają lepiej i szybciej do powierzchni, niż dzieje się to przy spawaniu lub przy użyciu elementów złącznych.

Podstawowe parametry charakteryzujące klej to:
  • lepkość,
  • czas otwarty -  maksymalny okres od nałożenia kleju na powierzchnię sklejaną do chwili sklejenia,
  • czas wiązania - czas określający, po jakim czasie spoina osiągnie pełną wytrzymałość.

Ze względu na właściwości fizyczne kleje możemy również podzielić na:
  • sztywne,
  • elastyczne,
  • przewodzące lub nieprzewodzące prąd elektryczny albo ciepło,
  • zachowujące różne właściwości w polu elektrycznym lub magnetycznym.
Dostępne na rynku kleje są odporne na wysokie i niskie temperatury, wodoodporne czy odporne na działanie agresywnych środowisk chemicznych. Mogą być też naturalne lub całkowicie syntetyczne. Jeśli chodzi o skład klejów stosowanych w przemyśle, to są to głównie kleje na bazie syntetycznej. Polimery stosowane w klejach syntetycznych dzieli się na termoplastyczne i termoutwardzalne.

Jak kleić?
Przygotowując się do łączenia elementów ważne jest dobrze zapoznać się z właściwościami powierzchni łączonych. Przykładowo - nie wystarczy tu sama informacja, że jest to metal bowiem na powierzchni aluminium zazwyczaj tworzy się warstwa tlenku i to on jest klejony. Aluminium może być również oksydowane. Jeszcze większy zbiór zależności występuje w przypadku tworzyw sztucznych.

REM posiada szeroką ofertę klejów przemysłowych rem-elblag.pl/oferta/loctite służymy też fachowym doradztwem w ich doborze. Sprawdź!

Równie ważne jak dobór odpowiedniego produktu jest przygotowanie powierzchni do klejenia. Istnieje kilka metod oczyszczania powierzchni:
  • obróbka chemiczna - stanowi wytrawianie, które stosuje się przy metalach. W tym przypadku chodzi o powlekanie związkami nieorganicznymi,
  • obróbka ścierna - to czyszczenie za pomocą materiałów ściernych. Taka metoda znajduje zastosowanie przy metalach, tworzywach sztucznych, a także gumie,
  • odtłuszczenie  - polegające na przemywaniu powierzchni rozpuszczalnikami lub kwasami. Zabieg ten stosuje się przy większości materiałów klejonych.
 
Kluczową rolę w łączeniu powierzchni odgrywa również ich aktywowanie. W przypadku metali, tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki na etapie przygotowania powierzchni uwzględnia się ich lakierowanie.

Klejenie jako technologia łączenia materiałów jest dziedziną ciągle rozwijającą się. Aby korzystać z jej zalet w pełni niezbędne jest aktualizowanie posiadanej wiedzy. Przy wdrażaniu technologii klejenia w zakładach zawsze należy brać pod uwagę bezpieczeństwo obsługi. Jako, że nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z konsekwencji poparzenia lub niekontrolowanego wycieku kleju, zawsze warto korzystać fachowego doradztwa przy zakupie i aplikacji klejów.

Odwiedzaj nas i bądz na bieżąco!
www.facebook.com/elblagrem
www.linkedin.com/company/rem-elbląg
Co tydzień „rozpracowujemy” zagadnienia branżowe, a co jakiś czas wysyłamy promocje do grupy osób, które tak jak my chcą być na bieżąco. Zapisz się już dziś!
Rozwijaj się razem z nami!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez REM Elbląg Sp. z o.o. w celach marketingowych. Mam prawo dostępu do moich danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych zgodnie z obowiązującym prawem. Administratorem danych jest REM Elbląg Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 106A.

REM Elbląg Sp. z o.o.

82-300 Elbląg,

ul. Grunwaldzka 106A

Copyright © 2021 Rem Elbląg Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie: ITCENTER

Umów się na serwis

Napisz do nas

CENY

Pamiętaj
Nasz sklep kierujemy przede wszystkim do klientów biznesowych, dlatego po zarejestrowaniu otrzymasz dostęp do cen hurtowych

ZAREJESTRUJ SIĘ ŻEBY POZNAĆ CENY!

Zaloguj się już dziś