
Klejenie to coraz częściej stosowana metoda łączenia różnych elementów. To efektywna metoda uzyskiwania połączeń o dużej wytrzymałości i odporności na działania czynników zewnętrznych. Ciągły postęp technologiczny pozwala na łączenie coraz różniejszych materiałów przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości. Osiągnął on poziom, w którym kleje przemysłowe często przywierają lepiej i szybciej do powierzchni, niż dzieje się to przy spawaniu lub przy użyciu elementów złącznych.
Podstawowe parametry charakteryzujące klej to:
- lepkość,
- czas otwarty - maksymalny okres od nałożenia kleju na powierzchnię sklejaną do chwili sklejenia,
- czas wiązania - czas określający, po jakim czasie spoina osiągnie pełną wytrzymałość.
Ze względu na właściwości fizyczne kleje możemy również podzielić na:
- sztywne,
- elastyczne,
- przewodzące lub nieprzewodzące prąd elektryczny albo ciepło,
- zachowujące różne właściwości w polu elektrycznym lub magnetycznym.
Dostępne na rynku kleje są odporne na wysokie i niskie temperatury, wodoodporne czy odporne na działanie agresywnych środowisk chemicznych. Mogą być też naturalne lub całkowicie syntetyczne. Jeśli chodzi o skład klejów stosowanych w przemyśle, to są to głównie kleje na bazie syntetycznej. Polimery stosowane w klejach syntetycznych dzieli się na termoplastyczne i termoutwardzalne.
Jak kleić?
Przygotowując się do łączenia elementów ważne jest dobrze zapoznać się z właściwościami powierzchni łączonych. Przykładowo - nie wystarczy tu sama informacja, że jest to metal bowiem na powierzchni aluminium zazwyczaj tworzy się warstwa tlenku i to on jest klejony. Aluminium może być również oksydowane. Jeszcze większy zbiór zależności występuje w przypadku tworzyw sztucznych.
REM posiada szeroką ofertę klejów przemysłowych
rem-elblag.pl/oferta/loctite służymy też fachowym doradztwem w ich doborze. Sprawdź!
Równie ważne jak dobór odpowiedniego produktu jest przygotowanie powierzchni do klejenia. Istnieje kilka metod oczyszczania powierzchni:
- obróbka chemiczna - stanowi wytrawianie, które stosuje się przy metalach. W tym przypadku chodzi o powlekanie związkami nieorganicznymi,
- obróbka ścierna - to czyszczenie za pomocą materiałów ściernych. Taka metoda znajduje zastosowanie przy metalach, tworzywach sztucznych, a także gumie,
- odtłuszczenie - polegające na przemywaniu powierzchni rozpuszczalnikami lub kwasami. Zabieg ten stosuje się przy większości materiałów klejonych.
Kluczową rolę w łączeniu powierzchni odgrywa również ich aktywowanie. W przypadku metali, tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki na etapie przygotowania powierzchni uwzględnia się ich lakierowanie.
Klejenie jako technologia łączenia materiałów jest dziedziną ciągle rozwijającą się. Aby korzystać z jej zalet w pełni niezbędne jest aktualizowanie posiadanej wiedzy. Przy wdrażaniu technologii klejenia w zakładach zawsze należy brać pod uwagę bezpieczeństwo obsługi. Jako, że nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z konsekwencji poparzenia lub niekontrolowanego wycieku kleju, zawsze warto korzystać fachowego doradztwa przy zakupie i aplikacji klejów.
Odwiedzaj nas i bądz na bieżąco!
www.facebook.com/elblagrem
www.linkedin.com/company/rem-elbląg