technika liniowai jej zastosowanie w przemyśleTechnika liniowa rozwija się dynamicznie, dodatkowo dzięki zaletom takim jak: wytrzymałość, skuteczność czy łatwość implementacji cieszy się coraz większą popularnością. Wielość i różnorodność konstrukcji oraz typów budowy urządzeń w technologii liniowej pozwala na bardzo szerokie zastosowanie jej w każdej dziedzinie przemysłu. 

Czym jest technika liniowa?

 

Jak sama nazwa wskazuje, technika liniowa realizuje ruch liniowo-wzdłużny zazwyczaj realizując go w sposób stały i dokładny przy minimalnym nakładzie pracy i energii. Niewątpliwie na jej popularność wpływa możliwość łączenia ze sobą jednostek liniowych, umożliwiając tym samym utworzenie przemieszczeń liniowych w dwóch lub trzech kierunkach.
 

Technika liniowa oferuje wiele różnorodnych rozwiązań, zawsze dostosowanych do potrzeb aplikacji. Do tych najbardziej popularnych należą rozwiązania bazujące na  prowadnicach i łożyskach liniowych, w których najbardziej rozpoznawalne są prowadnice szynowe i wózki.
Najdokładniejszym i najbardziej wydajnym zestawem do przemieszczeń wzdłużnych są połączenia prowadnic szynowych z wózkami liniowymi.  Elementy te przez wielu producentów i dystrybutorów uważane są jako niezbędne w niemal każdym segmencie przemysłu.


Co jeszcze wchodzi w skład techniki liniowej?

 

Jednak w skład techniki liniowej wchodzi jeszcze wiele innych grup produktów i komponentów:

 • śruby trapezowe z nakrętkami trapezowymi,

 • śruby kulowe z nakrętkami kulowymi,

 • tuleje ślizgowe,

 • wałki liniowe

 • taśmy ślizgowe, 

 • moduły liniowe

 • siłowniki liniowe
  inne akcesoria uczestniczące w ruchu liniowym


Prowadnice – podstawa techniki liniowej

 

Prowadnice liniowe są jednych z najczęściej wykorzystywanych  systemów przemieszczania liniowego w przemyśle.  Ich głównymi składowymi są: szyny profilowe oraz wózek toczny. Ich płynny i swobodny ruch jest możliwy dzięki kulce łożyskowej usytuowanej pomiędzy nimi.

Do najważniejszych zalet prowadnic liniowych należą:

 • sztywność,

 • dokładność,

 • precyzja ruchu,

 • kompaktowość,

 • prosty montaż,

 • łatwa obsługa,

 • wymienność,

 • wysoka obciążalność w  pionie i poziomie.
   

Należy też dodać, że prowadnica z szyną profilową wyposażona jest w kulki umożliwiające swobodne liniowe przemieszczanie się. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w porównaniu z prowadnicami ślizgowymi prowadnice liniowe mają aż 50-krotnie mniejszy współczynnik tarcia, właśnie dzięki systemowi działania opartemu na łożysku kulkowym.

Mówiąc o prowadnicach  ślizgowych to należy zwrócić uwagę na ich ekonomiczne rozwiązania. Bowiem nadają się one doskonale do systemów, w przypadku których nie jest konieczne spełnianie wygórowanych wymogów dotyczących luzu. W tych prowadnicach wyprofilowana stopka ślizgowa przesuwa się po szynie, która także jest profilowana, co zapobiega wyskakiwaniu wózka z prowadnicy.

Natomiast w przypadku prowadnic rolkowych konieczne jest wspomnieć o ich wyjątkowej elastyczności. Tutaj rolki toczne poruszają się na wałkach o okrągłym przekroju, również umożliwiając przesuw bez wyskakiwania z prowadnic.
 

Łożyska liniowe – istotne elementy każdego systemu

 

Łożyska liniowe kulkowe należą do najpopularniejszych tulei tocznych wykorzystywanych w technice ruchu liniowego. Zamknięte, otwarte, regulowane czy z  kołnierzem znajdują zastosowanie jako precyzyjne elementy umożliwiające dokładną regulację maszyny, a także wszelkich jej segmentów.

 • Łożyska liniowe zamknięte  – wykorzystuje się zazwyczaj do pracy na wałkach niepodpartych.

 • Łożyska liniowe otwarte – stosuje się zazwyczaj na wałkach podpartych.

Niezwykła precyzja łożysk liniowych umożliwia bardzo dokładne wysterowanie maszyny, co z kolei zapewnia precyzję w czasie obróbki lub wykonywanych operacji. Takie rozwiązanie ma jeszcze wiele innych zalet, m.in.: są tańsze śruby i nakrętki trapezowe, mają większe możliwości, jeśli chodzi o szybkość pracy, a dodatkowo są całkowicie dopasowane do wykonywania pracy w trudnych warunkach.
 

Zastosowanie techniki liniowej w praktyce

 

Dokładność, kompaktowość, niezawodność i trwałość techniki liniowej sprawiają, że rok rocznie przekonują do siebie coraz większą rzeszę odbiorców. Najwięcej elementów z tej grupy możemy znaleźć w przemyśle obróbczym oczywiście jako elementy centrów obróbczych. Ale to nie wszystko. Pożądane są również w branżach, w których wymagane są przemieszczenia materiałów i produktów oraz procesy takie jak pobierania, umieszczania, pakowania, sortowania, paletyzacja czy pakowanie. Z kolei w robotyce doceniana jest ich dokładność i powtarzalność.
 

Podsumowując

 

Odpowiedni dobór poszczególnych elementów techniki liniowej odgrywa kluczową rolę w prawidłowej pracy aplikacji. Właściwe dopasowanie elementów systemu nie sprowadza się jedynie do analizy jego parametrów technicznych, ale przede wszystkim do umiejętności ich dopasowania do wymagań danej maszyny. Zatem tylko trafnie dobrany produkt umożliwi długą i niezawodną pracę oraz zminimalizuje koszty eksploatacji. Z tego punktu widzenia rzetelne doradztwo techniczne w zakresie ich doboru jest  elementem w najwyższym stopniu wpływającym na efektywność pracy mechanizmów techniki liniowej.

Jeśli szukasz wysokiej jakości techniki liniowej i produktów niezbędnych do jej prawidłowego działania skorzystaj z oferty REM Elbląg! Oferujemy najwyższa jakość i pełne wsparcie wykwalifikowanych specjalistów.

Co tydzień „rozpracowujemy” zagadnienia branżowe, a co jakiś czas wysyłamy promocje do grupy osób, które tak jak my chcą być na bieżąco. Zapisz się już dziś!
Rozwijaj się razem z nami!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez REM Elbląg Sp. z o.o. w celach marketingowych. Mam prawo dostępu do moich danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych zgodnie z obowiązującym prawem. Administratorem danych jest REM Elbląg Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 106A.
Logo REM

REM Elbląg Sp. z o.o.

82-300 Elbląg,

ul. Grunwaldzka 106A

Copyright © 2021 Rem Elbląg Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie: ITCENTER

Umów się na serwis

Napisz do nas

CENY

Pamiętaj
Nasz sklep kierujemy przede wszystkim do klientów biznesowych, dlatego po zarejestrowaniu otrzymasz dostęp do cen hurtowych

ZAREJESTRUJ SIĘ ŻEBY POZNAĆ CENY!

Zaloguj się już dziś